Klasická masáž
Klasická masáž je jedna z nejstarších manuálních technik, při které se používá tlak, tření, hnětení či vytřásání příslušných svalových partií. Samotný sled hmatů a jejich provedení se zpravidla u různých masérů poněkud liší, vždy by však měly vycházet ze znalosti svalového systému.
Jak klasická masáž působí?
Protože lidská kůže je ve skutečnosti největším orgánem našeho těla s milióny nervových zakončení, je při masáži hnětením, promačkáváním, třením a vytřásáním dosahováno:
- výrazného prokrvení zpracovávané oblasti
- urychlení odbourávání kyseliny mléčné ze svalů
- uvolnění svalových spazmů a tím relaxace svalů
- podpora lymfatického a krevního oběhu
- snížení hladiny stresu a zmírnění celkového napětí, i psychického
Masáž by neměla být bolestivá a nepříjemná. Přesto dochází k výraznému ovlivnění měkkých tkání organismu a k mnoha regeneračním procesům, proto se po prvních masážích můžete cítit unavení.
Kdy je vhodná klasická masáž?
Masáž můžete využít preventivně pro uvolnění svalového i psychického napětí. Doporučuje se jako doplněk fyzioterapie při chronických bolestech pohybového aparátu, vždy však konzultujte se svým terapeutem vhodnost masážních postupů.
Kdy se klasická masáž nedoporučuje?
Zcela nevhodná je masáž při jakýchkoliv onkologických onemocněních a akutních stavech (virózy, záněty a jiné infekce apod.), poškozeních či onemocněních kůže. Velmi důkladně konzultujte aplikaci masáže u onemocněních kardiovaskulárního aparátu (onemocnění srdce, arytmie, varixy, záněty žil, vysoký krevní tlak, problémy se srážlivostí krve apod.) a u nemocných osteoporózou.